Je třeba připomenout, že účelem revize ani oprávněním revizního technika není zasahovat do činnosti elektrického zařízení, ale podat provozovateli elektrického zařízení srozumitelnou informaci o skutečném stavu jeho elektrického zařízení (instalace) a tím předcházet závadám, které mohou nastat za shody nepříznivých okolností a přerušit provoz nebo vyvolat poruchu a v nejhorším případě ohrožení bezpečnosti osob a majetku.
Provádění revizí (kontrol) elektrických zařízení je jedním ze základních požadavků k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci zaměstnanců vyplývající z příslušných ustanovení zákoníku práce, vyhlášek a technických norem.
Zákon č. 309/2001 Sb. §4
(1) Zaměstnavatel je povinen zajistit, aby stroje, technická zařízení, dopravní prostředky, přístroje a nářadí byly z hlediska bezpečnosti a ochrany zdraví přI práci vhodné pro práci, při které budou používány. Stroje, technická zařízení, dopravní prostředky, přístroje a nářadí musí být
1. vybaveny ochrannými zařízeními, která chrání život a zdraví zaměstnanců
2. vybaveny nebo upraveny tak, aby zaměstnanci nebyli vystaveni zejména nepohodlné pracovní pozici a nežádoucím účinkům
hluku a vibrací
3. pravidelně a řádně udržovány, kontrolovány a revidovány.
Vyhl ČÚBP č.48/1982 Sb. § 7:
„Stroje a technická zařízení musí být po dobu svého provozu podrobovány pravidelným a předepsaným kontrolám, zkouškám, revizím a opravám“.
Vyhl ČÚBP č.20/1979 Sb. § 4, odst. 4:
„Organizace provozující zařízení jsou povinny zajistit v rámci preventivní údržby vykonávání předepsaných kontrol zařízení (revize, zkoušky, prohlídky apod.) se zřetelem k podmínkám, za nichž je zařízení provozováno“.
Postup provádění, lhůty a rozsah kontrol a revizí upravuje:
pro el.instalace ČSN 33 1500, ČSN 33 2000-6
pro elektrické spotřebiče ČSN 33 1610
pro ruční elektrické nářadí ČSN 33 1600
pro el.části pracovních strojů NV378/2001, ČSN EN 60204
Zpravodajství iDNES
Vaše poloha :