Revize, poradenství a školení v oboru elektro

Revize a kontroly pracovních strojů

21.12.2008 00:16

Podmínky k zajištění bezpečného provozu strojů  a ochrany zdraví na pracovištích.

Stále ještě existuje větší část provozovatelů strojních zařízení, kteří přesně neznají požadavky na ně kladené pro zajištění bezpečného provozu těchto zařízení. Například stále ještě přetrvává požadavek  některých techniků na provedení výchozí revize pracovního stroje. Revize však byly již v roce 2004 normativně omezeny pouze na instalace. V současné době musí výrobce doložit protokol o provedených zkouškách a ověření stroje dle  ČSN EN 60204-1 čl.19.

Dalším velkým omylem je záměna pravidelné revize (provádí se ve lhůtách dle ČSN 33 1500) a následných kontrol (provádí se ve lhůtě 12 měsíců dle NV č. 378/2001 Sb). Následné kontroly se netýkají pouze elektrické části strojního zařízení, ale musí být provedena i kontrola ochrany proti neelektrickým nebezpečím, která mohou být vytvářena elektrickými zařízeními. Proto je v současné době velký důraz kladen na úplnost a aktuálnost technické dokumentace strojního zařízení. Tento požadavek je logický, neboť bez technické dokumentace nelze provést řádnou kontrolu takového zařízení, ani správně vyhodnotit rizika vznikající při provozu stroje.

 

Povinnosti provozovatelů jsou dány především v:

1) Nařízení vlády č.378/2001 - stanoví požadavky na používání strojů, techn.zařízení, přístrojů atd.

2) Nařízení vlády č. 170/1997 - stanoví technické požadavky na strojní zařízení

3) Nařízení vlády č. 178/2001 - stanoví podmínky ochrany zdraví zaměstnanců při práci ( pracovní prostředí)

 

Podmínky prvního uvedení strojního zařízení do provozu

Před prvním uvedením nového strojního zařízení do provozu na území České republiky by měl každý konečný uživatel (provozovatel) tohoto zařízení ve vlastním zájmu zkontrolovat, zda je splněno těchto pět podmínek:

1.    strojní zařízení je označeno značkou shody CE,

2.    konečnému uživateli bylo výrobcem předáno ES prohlášení o shodě strojního zařízení,

3.    konečnému uživateli byl výrobcem předán Protokol o zkouškách elektrické části strojního zařízení podle     čl. 19 normy ČSN EN 60204-1:2000,

4.    konečnému uživateli byla předána (buď revizním technikem nebo výrobcem) Zpráva o výchozí revizi elektrické instalace podle norem ČSN 33 1500 a  ČSN 33 2000-6-61, ed. 2, jejímž předmětem je „přívod elektrické energie ke strojnímu zařízení“,

5.    konečnému uživateli byla výrobcem předána průvodní dokumentace ke strojnímu zařízení, která obsahuje jednak „pokyny pro kontrolu bezpečnosti strojního zařízení před jeho uvedením do provozu„, jednak „pokyny pro provádění následných (pravidelných) kontrol strojního zařízení, včetně pokynů pro kontroly elektrické části„.

 

Strojní zařízení v provozu

V okamžiku, kdy je nové strojní zařízení s označením CE a s ES prohlášením o shodě poprvé použito konečným uživatelem k účelu, který stanovil výrobce, považuje se toto strojní zařízení za „uvedené do provozu„, přičemž platí, že je-li strojní zařízení uvedeno do provozu na pracovišti, rozumí se konečným uživatelem zaměstnavatel. U provozovaných strojních zařízení s označením CE a s ES prohlášením o shodě musí konečný uživatel (provozovatel) udržovat bezpečnost těchto zařízení stále alespoň na úrovni, která byla dosažena při prvním uvedení těchto zařízení do provozu.

Ke každému provozovanému stroji, zařízení musí provozovatel doložit:
          - protokol o shodě  (měl-li být dle legislativy na takový stroj protokol vydán)
          - průvodní dokumentaci od výrobce
          - místní provozní předpis upravující pracovní postupy a manipulaci
          - pokyny pro obsluhu - vychází z dokumentace výrobce a požadavků zaměstnavatele, jedná se o stručný
             popis úkolů obsluhy k zajištění BOZP a správné obsluhy stroje
          - provozní dokumentaci obsahující mimo jiné
                                    zprávu o výchozí revizi elektrické instalace
                                    zprávy o pravidelné revizi el.instalace ve lhůtách dle ČSN 33 1500 
                                    zprávy o následných kontrolách dle NV 378/2001 Sb

  

Následné (pravidelné) kontroly strojních zařízení v provozu

Odstavcem (2) § 4 NV č. 378/2001 Sb. se stanovuje, že zařízení (strojní) musí být vybaveno provozní dokumentací, tj. souborem dokumentů obsahujícím průvodní dokumentaci (nebo místní provozní bezpečnostní předpis, který ji nahrazuje) a záznam o poslední nebo mimořádné revizi nebo kontrole, stanoví-li tak průvodní dokumentace nebo zaměstnavatel. Zároveň je zaměstnavateli (provozovateli) uložena povinnost vykonávat následné (pravidelné) kontroly (tedy i kontroly elektrické části strojních zařízení) nejméně jedenkrát za dvanáct měsíců, a to v rozsahu stanoveném průvodní dokumentací od výrobce nebo místním provozním bezpečnostním předpisem.

Předmětem následné kontroly je ověření skutečného stavu strojního zařízení s průvodní dokumentací a dodržení požadavků NV č.378/2001 Sb  §3. Jedná se zejména o kontrolu:

- ověření zda zařízení je používáno  k účelům a za podmínek, pro které je určeno, v souladu s provozní 
  dokumentací výrobce

 - ověření zda nedošlo k úpravám a zásahům na zařízení, které by měly vliv na bezpečnost stroje a nejsou
   schváleny nebo odsouhlaseny výrobcem stroje (jsou v rozporu s ES prohlášením stroje)
a to včetně kontroly ochrany proti
   neelektrickým nebezpečím, která mohou být vytvářena elektrickými zařízeními.

 - provedení kontroly a zkoušky elektrického zařízení stroje v rozsahu čl.19 normy ČSN EN 60204-1:2000. Pro
  vykonávání zkoušek platí stejná pravidla jako v případě, kdy je provádí výrobce strojního zařízení a výstupem je 
  Protokol o zkouškách elektrické části strojního zařízení podle článku 19 normy ČSN EN 60204-1:2000,
  samozřejmě s datem pravidelné kontroly.

 

Pravidelné revize elektrické instalace v provozu

Pravidelné revize elektrických instalací se vykonávají pro zjištění, zda se stav instalace nezhoršil tak, že by její další používání bylo nebezpečné. Lhůty pravidelných revizí elektrických instalací stanovuje pro některé prostory norma ČSN 33 1500, u průmyslových provozů však musí být lhůty pravidelných revizí stanoveny podle vnějších vlivů a v duchu nařízení vlády č. 378/2001 Sb. je stanovení těchto lhůt povinností provozovatele strojního zařízení. Pravidelnou revizi musí  vykonávat osoba se speciální kvalifikací (podle § 9 vyhlášky č. 50/1978 Sb.) a oprávněním k této činnosti, tj. revizní technik elektrických zařízení.

Ve vztahu ke strojním zařízením je předmětem pravidelné  revize přívod elektrické energie ke strojnímu zařízení  a výstupem je Zpráva o pravidelné revizi elektrické instalace podle normy ČSN 33 1500, jejímž předmětem je „přívod elektrické energie ke strojnímu zařízení“.

 

Výchozí revize ve vztahu k přemístěným strojním zařízením

Je-li strojní zařízení přestěhováno na jiné místo, např. do nové provozní haly, měla by být provedena výchozí revize nového přívodu elektrické energie k tomuto zařízení. U provozovaných strojních zařízení s označením CE a s ES prohlášením o shodě je postup při výchozí revizi naprosto stejný jako u „nového„ strojního zařízení, vč. kontroly dokladů bezpečnosti „připojovaného spotřebiče„ před předáním zprávy o revizi (jen místo protokolu o zkouškách od výrobce bude revizní technik vyžadovat od provozovatele protokol o zkouškách při pravidelné kontrole).

U „starých„ strojních zařízení v provozu bez označení CE a bez ES prohlášení o shodě je postup při výchozí revizi opět stejný jako u „nového„ strojního zařízení, kontrola dokladů bezpečnosti připojovaného strojního zařízení je ale jiná. Revizní technik by měl před předáním zprávy o výchozí revizi vyžadovat předložení průvodní dokumentace (nebo místního bezpečnostního předpisu, který ji nahrazuje), dokumentu, který dokazuje splnění „minimálních požadavků“ nařízení vlády č. 378/2001 Sb., a protokolu o zkouškách při pravidelné kontrole.

 

„Stará“ strojní zařízení v provozu

 „Stará„ strojní zařízení bez označení CE a bez ES prohlášení o shodě provozovaná na území České republiky musí od 1. ledna 2003 splňovat tzv. minimální požadavky nařízení vlády č. 378/2001 Sb., kterým se stanovují bližší požadavky na bezpečný provoz a používání strojů, technických zařízení, přístrojů a nářadí. Uvedeným nařízením vlády byla do českého právního systému převzata směrnice 89/655/EHS, ve znění směrnice 95/63/ES, o minimálních požadavcích na bezpečnost a ochranu zdraví pro používání pracovních prostředků zaměstnanci při práci. „Minimální požadavky„ se týkají již provozovaných strojních zařízení, a nejsou proto tak náročné jako „základní požadavky„ týkající se nových strojních zařízení.

 

 

Povinnosti vyplývající z nařízení vlády č. 178/2001 Sb.

(jedná se o nařízení vlády, kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví při práci.)

Osvětlení
Provozovateli snad nejvíce opomíjená oblast. Při uvedení do provozu se většinou zredukují svítidla o 1/3 a to v tom lepším případě.
- Osvětlení pracoviště musí odpovídat nárokům vykonávané práce dle normové hodnoty. (měření + výpočet intenzity umělého osvětlení pracoviště - hygienické minimum pro pracoviště bez denního světle 300 Ix). Stanovit termíny čištění osvětlení a světlíků (četnost a odpovědnost). Nouzové osvětlení -musí být na výrobních pracovištích. Informativní značky na únikových cestách musí být i po přerušení dod. energie viditelné. Fotoluminisenční značky pro značení únikového východu jsou na povrchu komunikace. Nebo těsně nad ním.

 

Tepelná zátěž - dodržovat mikroklimatické podmínky pro dané pracoviště. Pokud jsou překračovány hodnoty mikrokl. podmínek musí být upravena doba výkonu práce. Příloha č. 1 - např. na montáži může být v létě max.27stupňů. Stanovit zda splňujeme ustanovení vyhlášky. Vstupy do hal s trvalými pracovišti musí být v zimě zabezpečeny proti vnikání studeného vzduchu.

 

Větrání a klimatizovaná pracoviště  Obdobně zanedbávaná oblast jako osvětlení.
-
Musí být zajištěna dostatečná výměna vzduchu přirozeným nebo nuceným větráním. (příloha č. 4). Minimální množství přiváděného venkovního vzduchu:

- 50 kubíků / hod. při práci vsedě

- 70 kubíků / hod. při práci ve stoje a v chůzi

- 90 kubíků / hod. při těžké fyzické práci

Musí být stanoveny pevné intervaly prohlídek větracího zařízení o nichž musí být vedeny záznamy. Nesmí být znečišťováno ovzduší pracoviště.

 

Manipulace s břemeny-Ženy maximálně 15 kg, pokud mají být v kategorii II, pouze do 10 kg.

 

Prostorové požadavky na pracoviště- Příloha č. 6, stanovené hodnoty musí být dodrženy. Na pracovišti musí být na 1 zaměstnance volná podlahová plocha 2 čtvereční. Jsou zde uvedeny hodnoty světlých výšek, vzdušný prostor. Požadavky na pracovní místo - pracovní rovina. Pracovní místa u nichž je pracovní poloha trvale vstoje, musí být vybavena sedadlem. Požadavky na konstrukci sedadel

 

Sanitární a pomocná zařízení - Prostory sanitárních zařízení, vybavení umyváren, sprch a šaten, požadavky na WC, údržba, úklid, vytápění. Stropy a stěny sanitárních zařízení se malují alespoň 1x do roka.

 

Pomocná zařízení - Zajištěné prostory pro poskytování první pomoci. Vybavení pracovišť bezpečnostními značkami dle       N.V. 11/2002

Kontakt

Martin Daňhel

danhel@c-box.cz

Křemešnická 271
393 01 Pelhřimov

+420 602 155 553

Vyhledávání


 
Účetní program POHODA


Zpravodajství iDNES

31. 10. 2009
Bude Polojasno
8/12°
5/1°

E-počasí.cz

 

Vaše poloha : 

Vaše poloha

 

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode